Dbaj o zęby zanim będzie za późno – radzi stomatolog z Opola

Z roku na rok liczba pacjentów w gabinetach stomatologicznych jest coraz większa. Problemem numer jeden okazuje się fakt, że wśród nich główną grupą są dzieci do lat 10 oraz młodzież szkolna – a więc osoby najbardziej podatne na problemy z zębami, u których nieleczone dolegliwości mogą mieć niezwykle przykre konsekwencje w przyszłości. Tyczy się to głównie osób borykających się z problemami natury ortodontycznej a więc nierównym zgryzem, nieprawidłowo rosnącymi zębami czy  w późniejszym wieku  źle wyrastającymi ósemkami. Mycie to nie wszystko. Podstawowa zasada dbania o zęby, o której powie każdy stomatolog z Opola (opinie z dentysta-stomatolog.com) to oczywiście regularne mycie zębów przynajmniej dwa razy dziennie a najlepiej po każdym większym posiłku.

Dużym błędem popełnianym przez wiele osób jest najpierw umycie zębów tuż po pobudce a dopiero później zjedzenie śniadania. Takie zachowanie mija się z celem, ponieważ po posiłku drobinki jedzenia odkładają się między zębami. Dodatkowo niektórzy uważają, że wystarczy stosowanie samych płynów do płukania ust (np. po obiedzie czy lunchu) albo sama… guma do żucia. Faktycznie guma zabija nieprzyjemne zapachy i daje uczucie świeżości w ustach ale w żadnym stopniu nie zastąpi mycia zębów pastą. Może być jedynie rozwiązaniem zastępczym i jednorazowym, ale nie możemy traktować gumy do żucia jako normalnego zamiennika szczotkowania zębów. Należy zwracać dużą uwagę na wszelkie dolegliwości związane z zębami. Chodzi tu nie tylko o badanie np. w lustrze, czy w zębach nie pojawiają się ubytki, ale również zwracanie uwagi na przykład na wrażliwość zębów na zimno lub gorąco. Zbyt wrażliwe dziąsła mogą być pierwszym objawem poważniejszych dolegliwości, które na szczęście można usunąć, oczywiście podejmując stosowne leczenie.

Żeby jednak mieć pewność, że z naszym uzębieniem jest wszystko w porządku, niezbędne są regularne wizyty u dentysty. Opolski stomatolog sprawdzi stan naszych zębów, zbada płytkę nazębną, obejrzy ewentualne ubytki za pomocą lusterka (głównie od wewnętrznej strony dziąseł). Doradzi również w zakresie wyboru najlepszej pasty, jeśli borykamy się z jakimiś dolegliwościami lub jeśli dotychczas stosowany przez nas środek okazuje się nieskuteczny (i zęby żółkną jak u palaczy). Warto pamiętać, że to właśnie regularne kontrole pomagają nam dbać o zdrowie naszych zębów i odpowiednio wcześnie wykryć ewentualne niedoskonałości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>