Ósemki – zęby mądrości

Ósemki to zęby trzonowe [https://pl.wikipedia.org/wiki/Z%C4%85b_trzonowy], które wyrastają zazwyczaj wtedy, gdy człowiek jest już dorosły. Stąd ich nazwa – zęby mądrości. Ósemki są jednak niekiedy bardzo problematyczne a często okazuje się, iż jedynym wyjściem jest ich usunięcie. Dentyści w Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu i każdej innej miejscowości regularnie przeprowadzają u pacjentów tego typu zabiegi. Zęby mądrości są dla nas dziś jedynie ewolucyjną pozostałością, zupełnie w dzisiejszych czasach niepotrzebną. U wielu ludzi u których się pojawiają, są źródłem bólu, komplikacji i problemów – bardzo często wyrastają bowiem w niewłaściwym położeniu, przez co nie są w stanie pełnić swojej funkcji, za to są przyczyną licznych dolegliwości i nieprzyjemności.

Ostateczną decyzję o usunięciu zęba podejmuje lekarz stomatolog [http://dentysta-stomatolog.com/poznan,1.html]. Jest ona zależna od wieku pacjenta, dolegliwości jakie sprawiają ósemki i stanu ich zdrowia – niekiedy bowiem nawet nie do końca wyrżnięte zęby mogą być zainfekowane próchnicą. Jeśli próchnica jest zaawansowana tym bardziej warto rozważyć ekstrakcję danego zęba – leczenie kanałowe ósemek jest utrudnione i może być nieskuteczne. Zęby mądrości usuwane są również osobom u których zakłada się aparat ortodontyczny – krzywo rosnące ósemki mogą powodować deformacje pozostałych zębów, wrastać w policzek czy powodować stany zapalne dziąsła – które mogą rozprzestrzenić się na cały organizm, jeżeli zostaną zaniedbane.

Zdarza się, że problemy sprawiają nam ósemki, które nawet nie zostały całkowicie wyrżnięte z dziąsła. Mogą być one nieodpowiednio ułożone – koroną w stronę siódemki, przez co powodują stłoczenie pozostałych zębów. W skrajnych przypadkach konieczna może być ekstrakcja obu zębów – zarówno siódemki jak i ósemki. Najlepszym sposobem na sprawdzenie ułożenia ósemek jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego szczęki. Usunięcie zęba mądrości nie zawsze jest zabiegiem tak prostym, jak mogłoby się wydawać. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, a niekiedy konieczne okazuje się założenie na ranę szwów. Po wykonaniu zabiegu należy szczególnie dbać o okolice rany – szczególnie o właściwą jej higienę. Nie wolno wtedy palić papierosów, a do rany należy przykładać chłodne kompresy i kostki lodu. Jeżeli zastosujemy się do rad dentysty z Poznania, dolegliwości towarzyszące nam po zabiegu powinny minąć w ciągu kilku dni.

3 komentarzy

  1. Irena88

    Ja usuwałam chirurgicznie jedną z ósemek i trwało to ok. godziny bo korzenie się ułamały i nie można było ich wyjąć

    Odpowiedz
  2. Irena88

    wieloryb samo usuwanie nie bolało ani trochę, no może poza momentem ukłucia igłą przy podawaniu znieczulenia, za to potem kolejnych kilka dni było naprawdę strasznych

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>